18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiaty chcą Związku Pracodawców

[email protected]
starosta Marek Tramś
starosta Marek Tramś U. Romaniuk
Starostowie chcą utworzyć Związek Pracodawców Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Dałby on powiatom spore możliwości działania, m.in. występowania do TK, a z czasem - uczestnictwo w pracach Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Pojedynczy powiat ma wiele możliwości zgłaszania ustawodawcy swoich wątpliwości w kwestiach prawnych i na różnych etapach tworzenia prawa. Jednak Związek Powiatów Polskich – choć reprezentuje wiele samorządów powiatowych – takich możliwości nie ma. Przede wszystkim nie ma uprawnień do występowania z wnioskami do Trybunału Konstytucyjnego. Stąd właśnie powstał pomysł utworzenia Związku Pracodawców Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Związek Powiatów Polskich funkcjonuje jako stowarzyszenie, zrzeszające samorządy Powiatowe. Reprezentuje swoich członków i wypowiada się w sprawach dla nich najważniejszych. Formułuje też oficjalne Stanowiska, które są potem publikowane i rozsyłane do parlamentarzystów oraz przedstawicieli rządu. Cóż jednak z tego, jeśli okazuje się, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami – ZPP nie ma prawa w imieniu powiatów występować i przedstawiać swoich wątpliwości prawnych. Pojedyncze powiaty czy grupy powiatów mają takie możliwości, ale Związek Powiatów Polskich nie. Będąc stowarzyszeniem, nie może też występować do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności danego przepisu z Konstytucją.

- Traktujemy to jako niemoc, która została nam narzucona i w żaden sposób nie można takiego stanu rzeczy usprawiedliwić – mówi Marek Tramś, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta polkowicki. - Nie akceptujemy tego i dlatego postanowiliśmy się przeciwstawić. Wydaje się, że pomysł utworzenia Związku Pracodawców Jednostek Samorządu Terytorialnego okaże się skutecznym antidotum na istniejącą sytuację.

Żeby utworzyć Związek Pracodawców Powiatów Polskich, wystarczy grupa założycielska co najmniej dziesięciu pracodawców, o czym mówi art. 7 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców. Należy w tym miejscu podkreślić, że są to pracodawcy w rozumieniu art. 3 Kodeksu Pracy, tj. każda jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. W realiach samorządowych oznacza to, że członkami organizacji pracodawców nie byłyby powiaty jako takie, lecz poszczególni powiatowi pracodawcy samorządowi, np. starostwa powiatowe, powiatowe centra pomocy rodzinie, poszczególne szkoły ponadpodstawowe, itd. W tym przypadku nie byłaby też potrzebna zgoda np. rady powiatu o przystąpieniu do ZPJST.

ZPJST funkcjonowałby jako odrębny byt, ale pod kontrolą Związku Powiatów Polskich. To by dało powiatom spore możliwości działania. Związek mógłby bowiem występować do Trybunału Konstytucyjnego, ale też z czasem mógłby uczestniczyć w pracach Komisji Trójstronnej do Spraw Społeczno-Gospodarczych. To zaś dawałoby Związkowi spore uprawnienia.

Zgodnie z zapisami ustawy z 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji, mógłby on tam opiniować projekty ustaw w zakresie praw i interesów pracodawców oraz występować z własnymi wnioskami legislacyjnymi - o zmianę lub wydanie ustawy albo innego aktu prawnego w zakresie spraw objętych zadaniami organizacji pracodawców. Oczywiście, byłoby to możliwe po spełnieniu podstawowych warunków – że jest związkiem ogólnopolskim i reprezentuje więcej niż 300 tysięcy pracowników.
- W tej chwili w Komisji Trójstronnej nie ma żadnej reprezentacji samorządów powiatowych, a powinna być, bo dzieją się tam naprawdę ważne rzeczy – mówi Marek Tramś.
(źródło: starostwo polkowickie)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto