Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polkowice: Polska jest powiatowa

Urszula Romaniuk
Zarząd ZPP
Zarząd ZPP Starostwo Polkowickie
Piecza zastępcza, sądy rejonowe, subwencja oświatowa, apteki i holowanie pojazdów, to najważniejsze tematy dyskusji podczas ostatniego posiedzenia zarządu Związku Powiatów Polskich w Poznaniu.

W Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace reformujące strukturę organizacyjną sądownictwa powszechnego. Planuje się zniesienie sądów rejonowych o obsadzie do 14 sędziów. W ostatnich tygodniach wiele samorządów powiatowych protestowało przeciwko projektom reorganizacji systemu sądownictwa w Polsce i likwidacji 115 małych sądów rejonowych. Niektóre powiaty obawiają się bowiem, że reforma ta poróżni samorządy powiatowe – wzmocni powiaty, gdzie będą sądy rejonowe, a osłabi pozycję tych, gdzie funkcjonować będą oddziały zamiejscowe. Związek Powiatów Polskich sprzeciwił się stanowczo likwidacji niektórych wydziałów ksiąg wieczystych w miejscowościach będących siedzibami powiatów.

- Jeżeli planowane zmiany są sposobem usprawnienia pracy sądów i zwiększenia ich skuteczności to my tylko będziemy obserwować działania ministerstwa sprawiedliwości –powiedział Marek Tramś Prezes ZPP i dodał - Ale cały czas nie wiemy czy nie odbędzie się to z pogwałceniem lokalnych uwarunkowań i z przerzuceniem kosztów tej „racjonalnej” zmiany na obywateli, a chodzi mi tu przede wszystkim o dostęp do ksiąg wieczystych-podkreśla Marek Tramś Prezes ZPP- Na zapowiedziane jeszcze w tym miesiącu spotkanie z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem przygotujemy również swoją propozycję reformy struktur sądownictwa.

Jedna z propozycji starostów polegała na tym, aby – wzorując się na Wielkiej Brytanii – w każdym województwie utworzyć jeden sąd rejonowy oraz jego oddziały zamiejscowe w każdym powiecie.

Program zarządu ZPP był bardzo bogaty. Gość obrad prof. Jerzy Stępień, współtwórca reformy samorządowej, sędzia, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreślał historyczną rolę powiatów- Polska nie jest ani gminna, ani wojewódzka – Polska jest powiatowa- mówił prof. Stępień. - Historycznie, najstarsza polska struktura terytorialna i wspólnota obywateli wymaga dziś wzmocnienia i dowartościowania. Także poprzez powierzenie powiatom dodatkowych kompetencji oraz dodatkowych źródeł finansowania-podkreślił prof. Jerzy Stępień.

Zarząd ZPP opowiedział się jednoznaczne za zespoleniem inspekcji sanitarnej z samorządem powiatowym. W kwestii nowelizacji prawa farmaceutycznego w części dotyczącej zadań powiatu zaproponowano, aby zadanie zapewnienia mieszkańcom dostępności świadczeń również w porze nocnej oraz w niedzielę i święta, przekazać do wykonywania samorządowi aptekarskiemu.

Podczas posiedzenia zarząd ZPP stanowczo sprzeciwił się likwidacji rezerwy subwencji oświatowej i przekonywał do utrzymania jej w wysokości co najmniej 0,4 proc. Wyraził też swoją dezaprobatę dla pomysłu wprowadzenia obowiązkowych ubezpieczeń podmiotów leczniczych, co może generować wysokie koszty.
Nowelizacja w dniu 4 września 2010 r. ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym wprowadziła przepadek na rzecz powiatu pojazdów usuniętych z drogi, a nieodebranych w terminie przez właścicieli. Starostowie podkreślali, że trzeba zmienić obowiązujące zapisy, ponieważ generują one liczne problemy praktyczne i prawne.

(źródło: starostwo polkowickie)

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto