Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PeBeKa pod Bolesławcem

Urszula Romaniuk
PeBeKa zaczęło odwierty pod Bolesławcem. Prace potrwają do sierpnia 2014 roku.
PeBeKa zaczęło odwierty pod Bolesławcem. Prace potrwają do sierpnia 2014 roku. PK
PeBeKa uruchomiło wczoraj w Niecce Grodzieńskiej pod Bolesławcem 300-tonową samojezdną wiertnicę.

Dla PeBeKa jest to kluczowy etap w rozwoju powstałego w ubiegłym roku oddziału wiertnictwa powierzchniowego. – Rozpoczęcie pierwszego odwiertu pod Bolesławcem to długo oczekiwana chwila. Po miesiącach przygotowań technicznych i logistycznych oddział zaczął wypełniać cele, do których został powołany latem 2012 roku – mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. –- To ważne wydarzenie, ponieważ tym samym rozszerzyliśmy paletę naszych usług o wiercenie otworów geologiczno-poszukiwawczych oraz geologiczno-rozpoznawczych, a także otworów technicznych pod przyszłe mrożenia górotworu.
Wykonanie odwiertów geologiczno-rozpoznawczych na terenie gmin Bolesławiec oraz Warta Bolesławiecka zamówił KGHM Polska Miedź, który będzie głównym odbiorcą usług oddziału wiertniczego. Otwory te sięgną na głębokość około 1500 metrów. Dzięki temu możliwe będzie zebranie danych o warunkach geologicznych występowania i zasięgu złoża rud miedzi i kopalin towarzyszących, a także informacji o mineralizacji miedziowej i metali występujących z miedzią w rudzie. Odwierty wzbogacą również wiedzę specjalistów PeBeKa o warunkach hydrogeologicznych i głębokości zalegania dolnej powierzchni skał osadowych z okresu permu. Przed rozruchem wiertnicy i rozpoczęciem wierceń w Niecce Grodzieńskiej konieczne było stworzenie zespołu złożonego z doświadczonych specjalistów i wykonanie wielu prac przygotowawczych. Nad ich realizacją czuwał Andrzej Cozac, kierownik nowego oddziału, który w strukturze PeBeKa funkcjonuje jako kierownictwo robót wiertniczych powierzchniowych.
Ważącą 300 ton maszynę wyprodukowano we Włoszech, a do Polski została przywieziona w częściach przez 30 tirów przystosowanych do przewozu dużych i ciężkich elementów konstrukcyjnych. Transporty do miejsca montażu pod Bolesławcem trwały ponad miesiąc. W listopadzie cztery załogi - po siedem, osiem osób każda - pracowały przez całą dobę, by wiertnica mogła zacząć pracę 1 grudnia. Taki tryb zmianowy zostanie zachowany, ponieważ wiertnica musi pracować non stop, 24 godziny na dobę, co wynika z technologii wiercenia. Obecnie zespół oddziału wiertniczego liczy 33 osoby (kierownicy wiertni, specjaliści ds. wiertnictwa, operatorzy wiertnicy, elektrycy, mechanicy oraz pomocnicy wiertaczy). Trwa rekrutacja – do końca roku zespół powiększy się dodatkowo o kilku specjalistów. Zgodnie z ustaleniami, roboty w Niecce Grodzieńskiej pod Bolesławcem potrwają do sierpnia 2014 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto