Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PCUZ. Zbadaj swojego malucha. Program finansowany jest przez gminę

Ewa Chojna
PCUZ. Zbadaj swojego malucha. Program finansowany jest przez gminę
PCUZ. Zbadaj swojego malucha. Program finansowany jest przez gminę PCUZ
PCUZ. Zbadaj swojego malucha. Program finansowany jest przez gminę. Kilkumiesięczne dziecko nieustannie pręży się, wygina się i kładzie główkę tylko w jedną stronę. Takie zachowanie powinno wzbudzić niepokój rodziców. W Polkowicach, w ramach programu „Maluch”, wszystkie dzieci do 12 miesiąca życia są badane przez neonatologa i fizjoterapeutów.

PCUZ. Zbadaj swojego malucha. Program finansowany jest przez gminę

Rodzice przychodzą do lekarza zaniepokojeni widząc, że ich małe dziecko usiłuje stać na nogach, pręży się i ma silną asymetrię w koordynacji ruchowej. Podczas finansowanych przez gminę konsultacji specjaliści oceniają stan niemowlęcia i jeżeli jest taka potrzeba, uczą rodziców jak bawić się z dzieckiem w domu i jakie wykonywać ćwiczenia.

– My przede wszystkim badamy dziecko pod kątem ruchowym. Ten rozwój do 12 miesiąca życia ocenia się jako rozwój psychoruchowy i jeżeli jest on zaburzony, to wtedy psychiczny również nie przebiega prawidłowo. Na przykład jeżeli dziecko nie potrafi sięgnąć po zabawkę, bo ma problemy z napięciem mięśniowym, to wtedy będzie zdenerwowane i podirytowane. Często rodzice przychodzą i mówią, że w zasadzie to jest wszystko w porządku, tylko ich córka jest bardzo płaczliwa. I okazuje się często, że napięcie jest tak silne, że nie potrafi sięgnąć po zabawkę. I dlatego płacze. Zazwyczaj po kilku wizytach i wykonaniu w domu zaleconych ćwiczeń, sytuacja zdecydowanie poprawia się – wyjaśnia Aleksandra Lichtańska, fizjoterapeuta w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Program ma charakter pielęgnacyjny i edukacyjny. Jeżeli po trzeciej wizycie u specjalisty okazuje się, że to nie wystarcza, maluch jest kierowany na bardziej intensywną rehabilitację. Gmina Polkowice opłaca spotkania z fizjoterapeutą, dzieci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności trafiają pod stałą opiekę specjalistyczną.

– Nie mamy jeszcze kolejek, ale widzimy, że coraz więcej rodziców zgłasza się do nas z prośbą o ocenę rozwoju dziecka. To pokazuje, że takie programy jak „Maluch” są ważne dla mieszkańców, bo pozwalają na diagnozę i niezbędną rehabilitację kilkumiesięcznych maluchów – informuje Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Miesięcznie ze stałej pomocy fizjoterapeutów PCUZ korzysta ponad 20 dzieci. Program „Maluch” jest finansowany z budżetu gminy Polkowice.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto