Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM: 38.rocznica śmierci Wyżykowskiego

[email protected]
PK
Dziś mija 38. urocznica śmierci Jana Wyżykowskiego, odkrywcy złóż miedzi w okolicach Sieroszowic, gmina Radwanice.

Szczęśliwą dla naszego regionu próbkę złoża jego zespół wydobył 55 lat temu, w marcu 1957 roku. – W tym roku obchodzimy także 95. rocznicę urodzin odkrywcy – dodaje Wanda Wdowiak, prezes Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego w Sieroszowicach.
W znajdującej się w tej miejscowości Izbie Pamięci poświęconej odkrywcy można obejrzeć niezwykłą wystawę. – Poza eksponatami związanymi z miedzią mamy, między innymi, zdjęcia z młodzieńczych lat Wyżykowskiego, listy jego żony Kazimiery oraz grafikę wykonaną przez jego wnuka – wymienia Wanda Wdowiak.
Izba Pamięci czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 11 do 18.
Jedną z ostatnich imprez organizowanych w roku Wyżykowskiego będzie finał konkursu na wiersz lub grafikę związane z działalnością słynnego odkrywcy (23 listopada). Jest to impreza ogłoszona przez przez Szkołę Podstawową w Buczynie wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół i Fundacją Polska Miedź.
Jan Wyżykowski urodził się w 31 marca 1917 r. w Haczewie w woj. rzeszowskim. Górnictwo było jego przeznaczeniem. Ukończył akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i rozpoczął pracę w Wydziale Rud w Państwowym Instytucie w Warszawie. Terenowy zwiad i literatura naukowa pozwoliły mu wyciągnąć wnioski, że należy szukać złóż na odcinku Bolesławiec – Głogów. 23 marca 1957 r. natrafiono na złoża rudy miedzi w Sieroszowicach. W lipcu 1966 r. przyznano mu Nagrodę Państwową I stopnia za odkrycie rud miedzi.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KGHM: 38.rocznica śmierci Wyżykowskiego - Polkowice Nasze Miasto

Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto