Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka już się zaczęła

Urszula Romaniuk
Barbórka, 4 grudnia, to dzień wolny dla górników. Imprezy barbórkowe już się rozpoczęły.
Barbórka, 4 grudnia, to dzień wolny dla górników. Imprezy barbórkowe już się rozpoczęły. KGHM
Barbórka i związane z nią imprezy towarzyszące już trwają w Zagłębiu Miedziowym.

Barbórka to przede wszystkim czas spotkań, wyróżnień, życzeń i podziękowań. Kalendarz imprez jest obszerny. W tym tygodniu kopalnie odwiedzają uczniowie szkół podstawowych. Jutro, w ZG Polkowice - Sieroszowice, które są organizatorem tegorocznego święta, zjedzie pod ziemię pierwsza grupa żon i matek górników.
Oficjalnie, barbórkowe obchody rozpoczną się 3 grudnia w Lubinie. W Centrum Kultury Muza odbędzie się uroczysta akademia. Na uroczystości zaproszeni zostali m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński, prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Piotr Litwa oraz dolnośląscy parlamentarzyści. O godz. 16 mieszkańcy mogą zobaczyć jedną z bardziej widowiskowych górniczych tradycji - pochód Lisa Majora i ceremonię skoku przez skórę.
Jest to obrzęd przyjmowania adeptów, zwanych lisami, do stanu górniczego – wyjaśnia Anna Osadczuk z biura prasowego KGHM.
Dawniej odbywało się to w gospodzie na szychcie piwnej. Mianowanie na górnika zawsze było bardzo uroczyste. Adepci szli w śpiewnym korowodzie prowadzonym przez lis-majora przed oblicze starych kopaczów (starych strzech). Potem kandydat wykonywał skok przez skórę, po czym był pasowany na górnika. Dziś wygląda to podobnie. Tylko cała ceremonia odbywa się na świeżym powietrzu. W tym roku trasa pochodu wiedzie z parkingu przy CK Muza ulicami Niepodległości i Mieszka I do Rynku.
Wieczorem odbędą się centralne spotkania biesiadne: karczma piwna i comber babski.
Podobnych biesiad: zakładowych, związkowych, a także zabaw będzie w KGHM kilkadziesiąt i potrwają aż do lutego. 4 grudnia, w dniu św. Barbary, mieszkańców Lubina, Polkowic i Głogowa o godz. 6 czeka tradycyjna pobudka górnicza. O godz. 9 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie rozpocznie się msza św. w intencji górników i ich rodzin. Po południu delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego, odkrywcy złóż miedzi, znajdującym się w parku jego imienia. Tradycją górniczego święta jest także spotkanie przedstawicieli KGHM z młodzieżą ze szkół, które noszą imię Jana Wyżykowskiego. Ale zakładowe akademie, podczas których zasłużeni pracownicy otrzymują wyróżnienia, stopnie górnicze, odznaczenia i szpady górnicze już się odbywają. Dziś, na przykład, w sali im. Tadeusza Zastawnika w KGHM. Będą też imprezy muzyczne i sportowe. 17 listopada w głogowskiej hali przy ul. Wita Stwosza rozegrany zostanie II otwarty Barbórkowy Turniej w Piłkę Koszykową (godz. 9-16). A 14 grudnia w hali sportowej przy ul. Składowej w Lubinie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal połączony ze spotkaniem gwareckim Górniczego Chóru Męskiego ZG Lubin.
Barbórkową tradycją są także spotkania z matkami, które mają co najmniej trzech synów pracujących w Polskiej Miedzi. I jak się okazuje, wcale nie jest ich tak mało. Zawsze są to bardzo wzruszające chwile.
Wspomnienia będą zaś dominować podczas spotkań z emerytami i rencistami z tzw. Starego Zagłębia Miedziowego organizowanych w drugiej połowie listopada w Bolesławcu, Złotoryi i Iwinach.
W tym czasie nie zapomina się też o chorych w szpitalach lub na rekonwalescencji i o dzieciach tragicznie zmarłych górników. Na grobach tych, którzy zginęli w tym roku zapłoną znicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto