Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie "kwiatki" możemy spotkać w lasach wokół Lubina i problem narasta

Andrzej Jaworski
Andrzej Jaworski
Ochrona przyrody to zadanie nie tylko dla różnych służb, takich jak straż leśna czy policja. Dbałość o środowisko naturalne i nasze najbliższe otoczenie powinna leżeć w gestii każdego z nas. Niestety, bywa i tak, że człowiek wkracza do lasu tylko po to, aby go niszczyć i degradować, zostawiając po sobie góry śmieci. Zobaczcie, jakie "kwiatki" możemy spotkać w lasach wokół Lubina!

Zarówno leśnicy, jak i mundurowi ujawniają co jakiś czas miejsca, w których ktoś pozbył się niepotrzebnych rzeczy. Policja podejmuje wówczas działania mające na celu ustalenie sprawcy wykroczenia, który tak potraktował las.

- Policjanci i leśnicy informują, że nie ma pobłażania dla osób, które tworzą dzikie wysypiska. Niepotrzebną odzież można przecież wrzucać do specjalnie przygotowanych kontenerów. Ponadto Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wśród kategorii zawiera zagrożenie pod nazwą „dzikie wysypiska śmieci”. Dzięki takim sygnałom, służby podejmą odpowiednie działania mające na celu ukaranie autorów tego typu nagannych zachowań - podkreśla Krzysztof Pawlik, zastępca Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Dzięki dokładnemu rozpoznaniu, pozostawionym śladom, a także uzyskanym informacjom o tym, kto może być właścicielem wyrzuconych rzeczy, funkcjonariuszom często udaje się wytypować osobę mającą związek z tworzeniem dzikiego wysypiska. Sprawca może zostać ukarany mandatem albo policja skieruje wobec niego wniosek do sądu o ukaranie. Niezależnie od tego, zostanie również zobowiązany przez służby do natychmiastowego wysprzątania terenu.

- Niestety z roku na rok obserwujemy narastanie problemu zaśmiecania lasu, a w lasach odnajdujemy coraz więcej dzikich wysypisk. Konieczna jest edukacja od najmłodszych lat i zmiana naszego sposobu myślenia. Trudno zrozumieć, dlaczego ludzie zamiast oddać za darmo śmieci do PSZOK, wolą je zostawiać w lesie - mówi Norbert Wende z Nadleśnictwa Lubin.

Przypomnijmy, że w PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) mieszkańcy Gminy Lubin mogą bezpłatnie oddać selektywnie zebrane odpady, w szczególności:

- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- Zużyte baterie i akumulatory
- Meble i inne odpady wielkogabarytowe
- Zużyte opony (z pojazdów do 3,5 tony), w ilości 8 sztuk, w ciągu 1 roku kalendarzowego pochodzące z jednej nieruchomości zamieszkałej, a w przypadku nieruchomości wielolokalowych z 1 zamieszkałego lokalu mieszkalnego znajdującego się na tej nieruchomości
- Odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone, gałęzie, odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji
- Papier
- Metale
- Tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe
- Szkło i opakowania ze szkła
- Chemikalia i przeterminowane leki, w tym termometry rtęciowe
- Opakowania po środkach ochrony roślin z zawartością
- Gruz i inne odpady remontowo-budowlane w ilości 3 Mg, w ciągu 1 roku kalendarzowego pochodzące z jednej nieruchomości zamieszkałej, a w przypadku nieruchomości wielolokalowych z 1 zamieszkałego lokalu mieszkalnego znajdującego się na tej nieruchomości
- Odzież i tekstylia

Adresy PSZOK:
Obora – (teren przy Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Oborze)
Siedlce – (teren przy Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Siedlcach)

Na terenie Lubina funkcjonuje PSZOK, do którego w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właściciele nieruchomości mogą oddawać selektywnie zbierane odpady komunalne tj.:

- Tworzywa sztuczne
- Papier i tekturę
- Szkło opakowaniowe
- Metal
- Opakowania wielomateriałowe
- Przeterminowane leki i chemikalia
- Zużyte baterie i akumulatory
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- Meble oraz inne odpady wielkogabarytowe - jednorazowo max. 6 m3
- Opony - jednorazowo max. 4 szt.
- Odpady zielone - jednorazowo max. 720 l
- Odpady budowlane i rozbiórkowe, o ile stanowią odpady komunalne - jednorazowo max. 2 m3
- Odpady powstające w wyniku przyjmowania leków i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (np. igły, strzykawki).

Adres PSZOK - ul Zielona 1, 59-300 Lubin

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto