Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamba do kontroli. Urzędnicy biorą się za nielegalne wylewanie ścieków. Czekają wysokie kary

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Właściciele posesji muszą zgłosić przydomowe szamba i oczyszczalnie
Właściciele posesji muszą zgłosić przydomowe szamba i oczyszczalnie Archiwum
W gminie Grębocice rozpoczęła się aktualizacja ewidencji szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Mieszkańcy muszą zgłosić w gminie posiadanie takich miejsc. Jeśli ktoś tego nie zrobi, może otrzymać wysoką karę. Wszystko po to, aby sprawdzić czy ktoś nie pozbywa się ścieków w nielegalny sposób.

Przez najbliższe tygodnie urzędnicy w Grębocicach czekać będą na zgłoszenia mieszkańców, którzy przy swoich domach mają szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Obowiązek ich zgłoszenia do ewidencji nakładają przepisy, które w ubiegłym roku zostały znowelizowane. Zmiany w przepisach dały gminom większe uprawnienia w kontrolowaniu tego, co mieszkańcy robią ze ściekami.

– W tym momencie chcemy znowelizować listę takich obiektów. We wcześniejszych latach to było robione w mniejszym zakresie w celach ewidencyjnych. Teraz to wszystko idzie w kierunku dalszych kontroli – powiedział nam wójt Roman Jabłoński.

I właśnie takie kontrole ma ułatwić aktualizacja ewidencji, którą właśnie ogłoszono w gminie Grębocice.

– Zwracamy się z prośbą, aby każdy właściciel nieruchomości na terenie gminy Grębocice wyposażonej w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnie ścieków wypełnił zgłoszenie. Należy dołączyć do niego kserokopię zawartej umowy na odbiór nieczystości ciekłych i dowód uiszczenia opłaty za ostatnią usługę wywozu nieczystości, rachunek lub fakturę – apelują urzędnicy.

Na zgłoszenie mieszkańcy gminy mają niecałe dwa miesiące. Termin minie 28 lutego. Zgłoszenia należy dostarczyć osobiście do Urzędu Gminy Grębocice, ul. Głogowska 3, 59-150 Grębocice, Centrum Obsługi Mieszkańca, pokój nr 1 lub za pomocą poczty tradycyjnej, bądź mailowo: [email protected]

Dokumenty Pobrać można pod tym linkiem

Nie zgłosisz szamba? Czekają wysokie kary

Fakt, że ewidencja polega na zgłaszaniu szamba przez samych mieszkańców, nie oznacza, że nie będzie to później kontrolowane. Po nowelizacji przepisów samorządy są wręcz zobligowane do zwiększania kontroli. Wszystko dlatego, że w Polsce wciąż występuje wiele przypadków zanieczyszczania środowiska przez nielegalne pozbywanie się ścieków lub przez nieszczelne szamba przy domach. W związku z tym na nasz kraj mogą zostać nałożone wysokie kary unijne.

Ewidencje i kontrole mają więc przyśpieszyć poradzenie sobie z tym problemem. Dlatego dla łamiących przepisy czekają wysokie kary. Grzywny czekają również na tych, którzy będą utrudniać urzędnikom przeprowadzenie kontroli na swojej posesji. Wreszcie - grzywna czeka też na tych, którzy nie będą mogli udowodnić, że pozbywali się zawartości szamba w sposób legalny.

– Pozbywając się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości gromadzonych w zbiorniku bezodpływowym lub osadów z przydomowej oczyszczalni ścieków, należy udokumentować korzystanie z takich usług poprzez okazanie umowy oraz dowodów opłat za tę usługę. Pamiętaj, zawsze żądaj od przedsiębiorcy rachunku. Masz wtedy pewność, że ścieki trafią na oczyszczalnię, a w razie kontroli unikniesz kar – radzą urzędnicy.

Podczas kontroli urzędnicy mogą sprawdzić:

  • czy na danej posesji znajduje się przydomowa oczyszczalnia ścieków lub bezodpływowy zbiornik na szambo,
  • czy właściciel nieruchomości ma podpisaną umowę z firmą wywożącą szambo.

Kara za nielegalne pozbywanie się ścieków może sięgnąć 5000 złotych.

Trafiają się osoby, które wylewają szambo nielegalnie

Nawet bez rozszerzonych przepisów część gmin w naszym regionie prowadziła już takie kontrole w latach poprzednich. Działania takie miały miejsce m.in. w gminie Jerzmanowa czy Kotla. Jak mówi nam wójt Łukasz Horbatowski z gminy Kotla, przyniosły skutki.

– Oczywiście niektóre kontrole wykazywały, że trafiają się osoby, które nie pozbywały się zawartości szamba w sposób legalny. Takich przypadków nie ma dużo, ale jednak się zdarzają – powiedział nam wójt Horbatowski.

Podobnych działań należy się spodziewać również na terenie innych samorządów. Bowiem również gminy mogą zostać ukarany w myśl znowelizowanych przepisów. Jeśli nie będą należycie wywiązywać się z kontroli, je także czekają grzywny. Jak wykazały bowiem wcześniejsze kontrole NIK, wiele gmin zaniedbuje ten aspekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto