Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Głogowie ruszyło Centrum Zdrowia Psychicznego. Pomogą w nim nie tylko dorosłym, ale też dzieciom

Redakcja
W przychodni specjalistycznej przy ul. Kościuszki 15 ruszyła nowoczesna placówka zapewniająca pełną opiekę psychiatryczną i psychologiczną - nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży.

Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień zatrudnia specjalistów zajmujących się pomocą psychiatryczną i psychologiczną dla dorosłych, ale od tego roku również i młodzieży. To jedna z niewielu placówek w kraju, która oferuje profesjonalne wsparcie dla nieletnich. W skali całego kraju istnieją duże braki w placówkach, które zajmują się terapią najmłodszych pacjentów.

A wszystko to w nowoczesnych, odremontowanych pomieszczeniach na pierwszym piętrze przychodni. Do dyspozycji terapeutów i ich pacjentów jest kilka sal do terapii grupowej i indywidualnej, aneksy kuchenne, wygodna poczekalnia i gabinet do światłoterapii.

W ramach centrum prowadzonych jest kilka poradni dających głogowskim pacjentom pełny zakres leczenia psychicznego i pomocy psychologicznej. Mogą oni liczyć nie tylko na działania przy okazji uzależnień.
Placówka pomaga osobom przechodzącym kryzysy psychiczne, zaburzenia lękowe, nerwice, zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania, zaburzenia snu, zaburzenia pamięci i psychozy.

Pod opieką centrum są też m.in. osoby cierpiące na schizofrenię czy też chorobę afektywną dwubiegunową.
– Jeśli chodzi o problemy związane z uzależnieniami to oprócz tych alkoholowych trafia do nas coraz więcej pacjentów z uzależnieniami od narkotyków, hazardu, internetu czy też telefonów komórkowych, te ostatnie to szczególnie domena młodszych pacjentów – mówi Marta Kuźmiak, specjalista psychiatrii i kierownik centrum.
Placówka działająca w ramach Głogowskiego Szpitala Powiatowego ma podpisany kontrakt z NFZ. Jak mówi Marta Kuźmiak pozwala on na przyjęcie znacznie większej ilości pacjentów, niż było to możliwe w poprzednich latach, w ramach dotychczas działających poradni.

W jednostce działa również Oddział Dzienny Rehabilitacji Psychiatrycznej. Pacjenci spędzają w nim czas tylko do godzin popołudniowych, a na noc wychodzą do domów. Zdaniem lekarzy, w wielu przypadkach to lepsza forma wsparcia niż całodobowa hospitalizacja.

– W szpitalu trudno ćwiczyć powrót do życia na zewnątrz, zarówno pod kątem problemów psychicznych jak i utrzymywania abstynencji –dodaje doktor Kuźmiak.

W 2018 roku w Głogowie z działających wcześniej poradni korzystali: O. Dz. Psychiatryczny – 103 pacjentów, O. Dz. Alkoholowy – 132 pacjentów, O. Dz. Psychoaktywmy – 34 pacjentów, Poradni Zdrowia Psychicznego – 1913 wizyt, Poradni Leczenia Uzależnień – 5418 wizyt, Leczenia Środowiskowo-Psychiatrycznego – 329 wizyt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto