Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narkotyki we krwi zmarłego górnika. Kontrole pod ziemią trwają nadal

Ewa Chojna
Narkotyki we krwi zmarłego górnika. Kontrole pod ziemią trwają nadal
Narkotyki we krwi zmarłego górnika. Kontrole pod ziemią trwają nadal Piotr Krzyżanowski
Narkotyki we krwi zmarłego górnika. Kontrole pod ziemią trwają nadal. Jest już znana opinia biegłych z zakresu medycyny sądowej dotycząca alkoholu i narkotyków wykrytych we krwi tragicznie zmarłych górników z ZG Rudna. Z opinii biegłych możemy się dowiedzieć , że alkohol, który wykryto w ciałach trzech górników był endogenny. Jednak u jednego ze zmarłych potwierdzono obecność metamfetaminy.

Narkotyki we krwi zmarłego górnika. Kontrole pod ziemią trwają nadal

Nadal trwa śledztwo w sprawie tragicznej śmierci ośmiu górników z Zakładów Górniczych Rudna należących do KGHM. Do Prokuratury Okręgowej w Legnicy wpłynęła już opinia biegłych z zakresu medycyny sadowej. Mieli oni ustalić czy alkohol wykryty w organizmach trzech zmarłych wskazywał na wcześniejsze spożycie, czy jednak był to tzw. alkohol endogenny. Wstępne badania wykazały również, że jeden ze zmarłych górników zażył wcześniej narkotyki.

- W toku prowadzonego śledztwa w sprawie katastrofy w kopalni Rudna, prokurator zasięgnął opinii Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu celem udzielenia odpowiedzi na pytanie czy stwierdzony u trzech ofiar tej katastrofy alkohol był pochodzenia endogennego czy też wynikał ze spożycia tego alkoholu przed zdarzeniem – powiedziała nam Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy prokuratury Okręgowej w Legnicy. - Biegli na podstawie wyników badań pobranego materiału biologicznego, na podstawie analizy warunków panujących na miejscu zdarzenia, a także czasu jaki upłynął od wstrząsu górotworu do wydobycia ciał ofiar na zewnątrz, a także czasu do pobrania materiału do badań i ich wykonania, uznali, że wyniki stężeń alkoholu u trzech osób pokrzywdzonych są skutkiem wytworzenia alkoholu endogennego, a nie spożycia alkoholu przed zdarzeniem. Zdaniem biegłych mamy do czynienia z alkoholem, który powstał w wyniku procesów chemicznych zaistniałych po śmierci tych osób.

Jeśli zaś chodzi o obecność narkotyków w organizmie jednego ze zmarłych prokurator nie zasięgał dodatkowych opinii w tej sprawie. Oznacza to, że uznano iż górnik ten wcześnie zażył narkotyki. - Jednak stężenie jego było niewielkie – dodaje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prokuratury okręgowej. - Tutaj dalsze dowodzenie w tym zakresie nie znajduje uzasadnienia. W tym zakresie przeprowadzono już wszystkie niezbędne dowody.

Jak informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, śledztwo jest na bardzo zaawansowanym etapie. - Ma ono obszerny i skomplikowany charakter. Prokuratorzy przeprowadzili już większość z zaplanowanych dowodów. Obecnie oczekujemy na opinię powołanego biegłego z zakresu górnictwa, geologii i sejsmologi oraz bezpieczeństwa i higieny pracy i wypadków pod ziemią. Po uzyskaniu tej opinii prokurator dokona prawno-karnej oceny tego zdarzenia – wyjaśnia Lidia Tkaczyszyn.

Opinia, o której wspomina prokurator ma wyjaśnić czy budowa infrastruktury, wydobycie i dozór w kopalni Rudna były prawidłowe i czy nie przyczyniły się one do spowodowania tragedii w kopalni. Ta opinia jest ostatnią z zaplanowanych, które potrzebne są prokuraturze do ostatecznej oceny. Biegły ma czas do końca lipca na sporządzenie opinii. Śledztwo zostało przedłużone do końca listopada bieżącego roku.

Rafał Pawełczak pełniący obowiązki prezesa KGHM zapewnił dzisiaj, że Polska Miedź nadal zwraca baczna uwagę na bezpieczeństwo na terenie kopalń i hut należących do KGHM. - Pod tym względem zarząd panuje nad sytuacją - powiedział nam. - Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa naszych pracowników jest ona cały czas priorytetowa dla zarządu. Kontrole pracowników nadal trwają.

Przypomnijmy, że do tej tragedii doszło 29 listopada w ZG Rudna w Polkowicach. Około godziny 21 doszło do dwóch silnych wstrząsach w kopalni, z których jeden miał siłę tak zwanej „ósemki”, zginęło ośmiu górników, a 21 zostało rannych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto