Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klaster lotniczy w LSSE

Ewa Chojna
Klaster lotniczy w LSSE
Klaster lotniczy w LSSE Ewa Chojna
Klaster lotniczy w LSSE. W Lubinie zainaugurowano działalność Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. To kolejna, po motoryzacyjnej i edukacyjnej, inicjatywa klastrowa rozwijana na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedstawiciele LSSE zaprosili do współpracy ośrodki naukowe i międzynarodowe koncerny zajmujące się projektowaniem oraz produkcją podzespołów dla przemysłu lotniczego.

Klaster lotniczy w LSSE

Tereny Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej położone na terenie Lubina jak dotąd nie cieszyły się zainteresowaniem ze strony potencjalnych przedsiębiorców. W przeciwieństwie do Legnicy i pobliskich Polkowic, gdzie strefy rozwijają się prężnie dając zatrudnienie tysiącom mieszkańców, Lubin stał na uboczu. Dlaczego? Jak przekonują przedstawiciele władz miasta – ze względu na niezbyt ciekawe położenie i problemy z dojazdem. W ciągu najbliższych lat ma to się zmienić między innymi dzięki budowie drogi ekspresowej S3.

Strefa przy drodze ekspresowej? Rozwój miasta i stworzenie nowych miejsc pracy? To w prawdzie nie scenariusz na najbliższe miesiące, ale lata i doskonała okazja dla Lubina. - To jest szansa na nowe zakłady i nowe miejsca pracy. Chcielibyśmy by w najbliższych latach podstrefa w Lubinie dostała nową szansę. Teren, który był włączony do strefy kilka lat temu nie jest zbyt szczęśliwie położony – przyznaje Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy ekonomicznej. - Inwestorzy, którzy oglądają tą działkę mają sporo uwag. Ale teraz przed Lubinem otwierają się nowe możliwości, ponieważ za dwa lata będzie tędy przebiegała trasa S3. A to oznacza zupełnie nowe możliwości. Dlatego z władzami miasta bardzo mocno pracujemy nad nowym terenem strefowym.
Grunt, o którym mowa to 400 hektarów. Należy obecnie do Agencji Nieruchomości Rolnej i leży na granicy gminy miejskiej oraz gminy wiejskiej Lubin. Czy tam powstaną nowe zakłady pracy?

- Ostatnie miesiące to czas spotkań, konsultacji, testowania rynku i sondowania zainteresowania poszczególnych firm i dzisiaj dochodzimy do momentu, w którym kilkanaście firm chce podpisać umowę klastrową – powiedział nam Rafał Jurkowlaniec,. - Chcemy pokazać, że tutaj, na Dolnym Śląsku, jest dobre miejsce do inwestowania w branży lotniczej.

Największym zaskoczeniem może być jednak fakt, że Lubin stawia na lotnictwo. W prawdzie w mieście jest lotnisko i prężnie działa tu Aeroklub Zagłębia Miedziowego, ale to nie wystarczy by zrealizować duże projekty. Wątpliwości rozwiewa wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
- Branża lotnicza jest tą branżą, która na świecie ma jedną z największych szans rozwoju w ciągu najbliższych 20 do 50 lat – powiedziała nam. – Wiemy doskonale, że to jest najbardziej innowacyjna branża, dająca najwyższe marże, czyli dająca zarabiać przedsiębiorcom i potrzebująca wielu inteligentnych komponentów. My jako specjaliści od stworzenia wysokiej jakości inteligentnych komponentów jesteśmy w stanie wejść do tej branży na początku przez tworzenie części, a następnie, mamy taką nadzieję, pełnych maszyn.

Według Roberta Raczyńskiego, prezydenta Lubina, który od początku mocno zaangażował się w stworzenie nowej strefy ekonomicznej w mieście, lotnictwo i budowa komponentów do maszyn lotniczych to idealne rozwiązanie dla regionu.
- To przede wszystkim nowe wyzwanie i nowa nadzieja, ponieważ tak naprawdę od tego zaczynamy - powiedział nam gospodarz Lubina. – Samo podpisanie aktu powołania klastra lotniczego do życia nie sprawi, że zaczną biec interesy wokół przemysłu lotniczego. To jest pewna idea, wokół której będziemy budować przyszłość.
Raczyński przyznaje, że plany inwestycyjne nie wiele mają wspólnego z lubińskim lotniskiem, ale to ma szansę stać się poligonem doświadczalnym. - To lotnisko nie będzie lotniskiem cywilnym obsługującym duże loty – zaznacza Robert Raczyński. - Chcemy pozostać lotniskiem małym, obsługującym małe maszyny, ale jednocześnie dającym szanse do pewnych doświadczeń.
Jak przekonuje prezydent Lubina, przemysł lotniczy to nie tylko samoloty, ale również drony. I właśnie z tą myślą miasto w porozumieniu z Aeroklubem Zagłębia Miedziowego chce udostępnić lotnisko Politechnice Wrocławskiej, która będzie tu testować swoje prototypy lotnicze.

Jednak władze Lubina nie tylko chcą czerpać korzyści z możliwych sukcesów, ale również edukować. Dlatego, zgodnie z planem w Zespole Szkół nr 1 powstanie Technikum Lotnictwa, gdzie doświadczenie zdobywać będą przyszli mechanicy lotnictwa.
- Otworzyliśmy wydział i będziemy go rozbudowywać – powiedział nam Robert Raczyński. - Mamy wstępne porozumienie z Ministerstwem Gospodarki, które będzie dofinansowywać zakup potrzebnego sprzętu. Założyliśmy, że ta szkoła przez pierwsze dwa lata będzie się rozwijać pod względem sprzętowym. To będzie doskonały sygnał dla potencjalnych inwestorów, że nie tylko mamy idealne tereny, ale również szykujemy im wyspecjalizowana kadrę – dodaje prezydent Lubina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto