Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

58 milionów dotacji na kanalizację w gminie Ścinawa!

Ewa Chojna
58 milionów dotacji na kanalizację w gminie Ścinawa!
58 milionów dotacji na kanalizację w gminie Ścinawa! arch.
Ze względu na znaczny wzrost cen rynkowych w branży budowlanej, gmina Ścinawa wystąpiła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o zwiększenie dofinansowania na budowe kanalizacji na terenie samej Ścinawy i pobliskich wsi. Pierwotnie wparcie wynosiło 34,6 mln zł. Teraz podpisano aneks w sprawie zwiększenia dofinansowania- obecnie wynosi ono blisko 58 mln zł!

Pozwolenia na budowę dla tych prac planuje się uzyskać pod koniec III - w zakresie sieci kanalizacyjnej na wsiach, na początku IV kwartału 2019 r.- w zakresie oczyszczalni. Po ich otrzymaniu, będą mogły być już ogłoszone przetargi na roboty budowlane.

Ponadto kilka dni temu ogłoszony został przetarg na wybór wykonawcy prac projektowych związanych z modernizacją i przebudową sieci wodno-kanalizacyjnej w mieście.

Cały przedsięwzięcie, na które gmina Ścinawa pozyskała tak dużą dotację, obejmuje budowę nowej kanalizacji sanitarnej we wsiach: Buszkowice, Dąbrowa Dolna, Dąbrowa Środkowa, Dłużyce, Dziesław, Dziewin, Krzyżowa, Parszowice, Przychowa, Ręszów, Sitno, Turów, Wielowieś i Zaborów, a także modernizację i przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w mieście. Wraz z budową kanalizacji zaplanowano także odtworzenia dróg i chodników, tam gdzie przebiegać będą instalacje- kolektory i przyłącza.

W ramach zadania, równolegle realizowana będzie modernizacja i przebudowa oczyszczalni ścieków, tak aby obiekt spełniał wszelkie wymogi sanitarne i mógł funkcjonować w zmienionych warunkach- zwiększone obciążenie. Oczyszczalnia docelowo ma być w pełni zautomatyzowana.

W związku z wystąpieniem Gminy Ścinawa do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarko Wodnej o zwiększenie dotacji na całe planowane przedsięwzięcie kanalizacyjne, należało uzupełnić także wymagany wkład własny i spiąć finansowo projekt, dlatego ścinawski samorząd wystąpił również o zwiększenie pożyczki celowej, którą zaciągnął z NFOŚiGW na preferencyjnych warunkach. Obecnie przewidywany całkowity koszt zadania pn. „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków oraz systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie aglomeracji Ścinawa” to ponad 111 mln zł brutto. Ścinawski samorząd z inwestycji odzyska podatek VAT.

Od początku rozpoczęcia prac projektowych, w realizację całego zadania angażowani byli już mieszkańcy, bo wykonawca dokumentacji konsultował z nimi wpięcia do kanalizacji z ich domów i informował o wszelkich rozwiązaniach technicznych. – Projekt kanalizacyjny realizowany jest przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. Zasięg prac jest tak duży, że muszą się oni liczyć z pewnymi utrudnieniami - szczególnie komunikacyjnymi. Kiedy rozpoczną się już roboty budowlane będziemy apelować do wszystkich o cierpliwość i wyrozumiałość, bo realizowane zadanie przysłuży się wszystkim i podniesie komfort życia. Wykonawcy będą oczywiście działać w oparciu o wcześniejsze plany, które zakładają jak najmniejsze zakłócenia ładu i porządku. O postępach w prowadzonych pracach będziemy regularnie informowali- zapowiada burmistrz Krystian Kosztyła.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto